20 +1 skutočne brilantných čistiacich trikov, s ktorými sa váš domov bude lesknúť

Určite mi dáte za pravdu, že je celkom dobrý pocit, keď máte v domácnosti poriadok.

Musím sa však priznať a dúfam, že nebudem jediná, mnohokrát sa nám upratovať nechce a k upratovaniu môžeme mať dokonca aj odpor. Ja osobne už nemôžem upratovať v sobotu, pretože to tak bolo celé moje detstvo a už som na to jednoducho alergická. Radšej trávim víkend inak.

Dnes som si pre vás pripravila niektoré dômyselné triky, ktoré vám pri upratovaní pomôžu. Možno budete prekvapení, o koľkých ste dodnes ani len netušili.

Lesklé kohútiky

cistiacehacky2-1

Postačí, keď papierové utierky alebo aj malé handričky namočíte do octu a priložíte na kohútik. 30 až 40 minút bude pokojne stačiť. Vodný kameň bude preč a kohútiky sa budú lesknúť ako nikdy predtým.

Znovu biela vaňa

cistiacehacky3

Namočte vatu v save alebo bieliacom prostriedku na bielizeň a priložte ich na zašlé miesta na vani. Nechajte pôsobiť cez noc a následne opláchnite.

Odstraňovanie hrdze

cistiacehacky4

Ak sa chcete zbaviť hrdze, rozrežte citrón na polovicu a jednu polovicu ponorte do soli. Potom už len stačí potrieť hrdzavé plochy, nechať pôsobiť a opláchnuť.

Lesklá vaňa

cistiacehacky5

Naplňte vaňu horúcou vodou a pridajte trochu kyslíkového bielidla. Nechajte vaňu cez noc ošetrenú. Ráno bude vaša vaňa vyzerať ako nová.

Mydlové škvrny v sprchovacom kúte

cistiacehacky6

Častokrát sa na skle v sprchovacom kúte usadí mydlo a katastrofa nastáva, ak si to nevšimneme. Mydlo stvrdne a potom sa dosť ťažko odstraňuje. Ak sa aj vám prihodila taká situácia, stačí, keď škvrny zničíte pomocou tvrdého štetca, napr. na farbu a pomocou akéhokoľvek čistiaceho prostriedku na sklo.

Čistenie žulových dosiek

cistiacehacky7

Žulové dosky možno ľahko vyčistiť pomocou teplej vody a jemného čistiaceho prostriedku. Prípadne môžete vyskúšať tento roztok. Len zmiešajte 2 šálky teplej vody, 1/4 šálky liehu a 5-6 kvapiek prostriedku na riad.

Čistenie dlaždíc a kachličiek

cistiacehacky8

Jednoduchý spôsob, ako odstrániť škvrny od vody a pleseň z dlaždíc, je použitie jedlej sódy.

Čistenie drezu

cistiacehacky9

Začnite tým, že mokrý povrch drezu posypete trochou jedlej sódy. Potom pomocou čistiacej hubky namočenej v peroxide jemne pretierajte drez. Za pár minút sú všetky škvrny a zašlé zárezy preč.

Čistá mikrovlnka

cistiacehacky10

Naozaj overený trik, ktorý funguje na 100%. Do mikrovlnky vložte polovicu citróna alebo vytlačenú šťavu. Zapnite ju približne na jednu minútu. Potom už len stačí nečistoty utrieť.

Čistá rúra

cistiacehacky11

Urobte si čistiacu pastu z 1 šálky jedlej sódy, 1 lyžice tekutého mydla a vody. Pasta by mala mať konzistenciu ako husté cesto na palacinky. Zmes naneste rovnomerne na rúru a nechajte pôsobiť čo najdlhšie, pokojne aj cez noc. Potom dočistite.

Plynový sporák

cistiacehacky12

Stačí, ak zmiešate jedlú sódu, peroxid vodíka a vodu. Pastu nechajte pôsobiť 10-15 minút a pomocou čistej utierky utrite. Sporák bude ako nový.

Doštička

cistiacehacky13

Ak sa chcete zbaviť nečistôt z dosky, stačí, keď ju vyčistíte pomocou citróna a soli.

Škvrny na koberci

cistiacehacky14

Najskôr si vytvorte čistiaci prostriedok, a to pomocou 1 dielu octu a 2 dielov vody. Utierku namočte v roztoku a aplikujte na škvrny. Cez škvrnu dajte utierku a po dobu cca 30 sekúnd cez ňu prechádzajte horúcou žehličkou.

Leštenie nerezu pomocou múky

cistiacehacky15

Najskôr nerezový povrch vyčistite ako obvykle. Potom nasypte múku a jemne pokračujte v čistení. Múku odstráňte handričkou.

Bubón v práčke

cistiacehacky16

Občas je dobré vyčistiť aj vnútro práčky, teda bubón. Vytvorte si zmes vody, jedlej sódy a octu. Osobitnú pozornosť by ste mali venovať gumovému tesneniu tesne pri dvierkach.

Škvrny na sedačke

cistiacehacky17

Na škvrnu nasypte jedlú sódu a nechajte pôsobiť približne 20 minút. Potom sedačku jemne dočistite kefou a povysávajte. Môžete použiť aj špeciálnu hadicu s kefkou, ktorú máte na vysávači.

Kožený nábytok

cistiacehacky18

Kožený nábytok skvele vyčistíte pomocou krému na topánky. Použiť ho môžete na sedačky, taburetky, stoličky a podobne.

Obrazovka

cistiacehacky19

Obrazovku zbavíte prachu pomocou kávových filtrov. Vyskúšajte a uvidíte sami.

Spálený riad

cistiacehacky20

Panvice budú vyzerať ako nové, ak do nich nalejete ocot a privediete do varu. Nechajte variť asi 10-15 minút a nakoniec pridajte jedlú sódu. Dočistite handričkou.

Panvice a hrnce

cistiacehacky21

Nasypte na panvicu soľ a dôkladne ju rozotrite pomocou surového zemiaku. Potom opláchnite čistou vodou a vysušte. Na panvicu potom vylejte malé množstvo oleja a votrite do povrchu pomocou papierovej utierky. Panvicu dajte na najmenší plameň a nechajte ho tam po dobu asi 20 minút, aby sa olej vsiakol do povrchu. Dávajte si pozor, aby vám hrniec nezhorel.