Fakty 30 zvláštnych faktov z oblasti vedy

30 zvláštnych faktov z oblasti vedy

Vesmír je nekonečný a neprebádaný. V celej galaxií ale existuje planéta Zem, ktorá je v poradí treťou planétou slnečnej sústavy. Keď ju astronauti po prvýkrát videli z vesmíru, nazvali ju modrou planétou.

Zem vznikla približne pred 4,57 miliardami rokov a dodnes nám poskytuje život a nerastné suroviny. Naša planéta je fascinujúcim miestom, ktoré poskytuje zaujímavé poznatky a fakty.

Dnes vám predstavujeme tie najzaujímavejšie a zároveň niekoľko najznepokojujúcejších faktov.

  • Mesiac sa vzďaľuje od Zeme v malej, hoci merateľnej miere každý rok. Pred 85 miliónmi rokov to bolo na obežnej dráhe okolo Zeme asi 35 stôp od povrchu planéty.
  • Hviezda Antares je 60.000 krát väčšia než naše Slnko. Ak by naše Slnko bolo o veľkosti softballovej lopty, hviezda Antares bude rovnako veľká ako dom.
  • Calama je názov mesta v púšti Atacama v Čile, kde nikdy nepršalo.
  • V tomto okamihu existuje 1800 búrok prebiehajúcich v zemskej atmosfére.
  • Erózia pri základoch Niagarských vodopádov spôsobila, že ustúpili približne o sedem míľ za posledných 10.000 rokov.
  • Desaťročný matrac váži dvojnásobok toho, čo vážil ako nový. Spôsobujú to nečistoty absorbované v priebehu času, ako sú: roztoče (ich výkaly a odumreté telá), plesne, milióny mŕtvych kožných buniek, lupiny, zvieracie a ľudské vlasy, sekréty, exkrementy, zvyšky po peli, prach, pôda, piesok a veľa potu, ktorý priemerný človek stráca rýchlosťou liter za deň. Dobrú noc!