Ako ochrániť topánky pred soľou? Jednoduché rady pre semiš, kožu, ale aj iné povrchy

Prichádzajú chvíle, kedy "soľ nie je nad zlato".

Zima si na našich topánkach vyberá vysokú daň, čo je spôsobené tým, že cesty a chodníky sa sypú zmesou soli a štrku.

Neraz máme potom na topánkach škvrny od soli, ktoré samozrejme na topánkach mať nechceme. V snehovej kaši sa nielen ťažko pohybuje, ale navyše z nej máme ťažkú hlavu aj po príchode domov, keď zbadáme svoju obľúbenú obuv.

topanky1

Soľ rozožerie akýkoľvek prírodný materiál. Po vyschnutí máme na povrchu nevzhľadné soľné škvrny a napríklad z takého semišu idú naozaj ťažko dole. Ako dostať soľ zo svojich obľúbených topánok? My vám to prezradíme.

Tip 1: Po príchode domov kožené topánky navlhčíme teplou vodou, nie však horúcou. Potom obalíme najviac znečistené miesta v uteráku alebo len v papierovej utierke. Necháme ich uschnúť. Soľ sa vsiakne do papiera a vysušené topánky stačí natrieť trochou detského krému.

Tip 2: Soľné škvrny z kožených topánok odstránime aj pomocou roztoku 9% octu. Ocot zmiešame s vodou v pomere 3:1 a hrubú špinu utrieme handričkou.

topanky2

Tip 3: Ricínový olej. Populárny, domáci a ľudový spôsob, ako sa vysporiadať so soľnými škvrnami. Vyčistené a vysušené topánky potrite ricínovým olejom na menšej handričke. Ak by biele škvrny nezmizli na prvýkrát, postup opakujte. Pokiaľ sa jedná o semišové topánky, miesto handričky použite výtvarnícky štetec. Práca bude precíznejšia.