Ako rýchlo uniknúť z potápajúceho sa auta?

Je to síce niečo, čo sa nám nestáva každý deň, no aby sme v extrémnej situácii prežili, je dobré vedieť, čo treba robiť už v predstihu.

Koniec koncov, raz sa to môže stať aj vám a na rozmýšľanie budete mať len sekundy. Ak si chcete zvýšiť povedomie o bezpečnosti, tím profesionálnych záchranárov prišiel s podrobnými inštrukciami o tom, ako sa správať, ak sa ocitnete v rýchlo sa potápajúcom aute.

1. Hneď, keď sa auto dotkne hladiny vody, pokúste sa čo najrýchlejšie odopnúť svoj pás a otvoriť najbližšie okno.

2. Pokúste sa dostať von cez najbližšie otvorené okno ešte skôr, ako sa auto ponorí.

Záchranári upozorňujú, že budete mať asi len minútu na uskutočnenie týchto dvoch krokov, kým sa auto potopí pod hladinu.

Nestrácajte čas snažením sa o otvorenie dverí. Tlak vody je taký silný, že vám v tom z vonkajšej strany bude brániť. Nikdy nezabudnite na postup: odopnúť pás-otvoriť okno-vyliezť z auta. Toto je jediný postup, ktorý vás môže zachrániť.

Ak sa vaše okno otvára ručne, je to to najlepšie, čo sa vám mohlo stať. Ak máte okná ovládané na elektriku, nezúfajte. Podľa výsledkov testov vedcov, profesionálov a záchranárov, elektrika v aute funguje ešte aspoň 10 minút po tom, čo sa auto ponorí pod vodu.

Ak sa vám nedarí otvoriť okno, rozbite ho.

Ani len nepomyslite na to, že by ste sa snažili rozbiť čelné sklo. Je vyrobené z extra silného materiálu, je nárazuvzdorné a bezpečnostné. Má dokonca niekoľko vrstiev. Na rozbitie okna použite nejaký ťažký predmet, ako napríklad: kladivo, kľúč, skrutkovač alebo špeciálny nástroj, ktorý sa dá zakúpiť v online obchode za prijateľné ceny. Ak nemáte po ruke žiadny ťažký predmet, môžete použiť opierku hlavy, pätu alebo lakeť. Zamerajte sa na rohy skla, pretože v týchto miestach je o niečo krehkejšie.