Čínske firmy trestajú svojich zamestnancov tým, že ich nútia jesť živé červy či mravce

Nástup na výkon trestu. Ortieľ je krutý - štyrmi červami za každého strateného zákazníka!

Pracujúci ľud v Číne to nemá ľahké. Okrem nízkych miezd a hŕby nadčasových hodín ich zamestnávatelia hocikedy vystavujú neskutočnému šikanovaniu. Jeden z otrasných prípadov poslednej doby sa prihodil v mestskej prefektúre Chan-čung. Tamojšia firma potrestala predajcov za nesplnenie obchodných cieľov tým, že ich donútila zožrať živé červy.

K ponižujúcemu trestu došlo navyše na verejnosti, na jednom námestí v centre mesta, kam bolo zvolaných 60 zamestnancov k vonkajšiemu zhromaždeniu. Tí predajcovia, ktorí nedosiahli stanovených predajných kvót, boli nútení pred zrakmi svojich kolegov vypiť nechutný kokteil z čínskej pálenky, v ktorom plávali živí múčne červy. Za každého zákazníka, o ktorého prišli, museli zhltnúť štyri červy.

Jednou z potrestaných bola aj tehotná žena, ktorá odmietala nápoj vypiť z obáv pred zdravotnými následkami. Nakoniec sa za ňu obetoval jeden z prítomných mužov a trest podstúpil namiesto nej.

punished-employees3

Okoloidúci ľudia udalosť nafotili a zdieľali na sociálnych sieťach, čo následne vyvolalo u miliónov užívateľov obrovské pobúrenie. Čoskoro vyšlo tiež najavo, ktorá firma tento trápny rituál zinscenovala. Išlo o predajné skupinu Ai Jia, ktorú tvorí desať stavebných spoločností. Jeden z majiteľov tieto praktiky potvrdil s tým, že ich zamestnanci s tým súhlasia. Ozvali sa aj ďalší, ktorí tvrdili, že to nie je prvýkrát, čo ich firma takto trestá. “Okrem červov sme predtým tiež jedli živú chobotnicu a mravce,” uviedol jeden z pracovníkov.

Podľa čínskeho zákona o pracovných zmluvách zamestnávatelia síce nesmú svojich podriadených ponižovať alebo fyzicky týrať, ale v praxi to vyzerá inak, ako na papieri. Spomínanej spoločnosti hrozí len malá pokuta, takže príliš neriskuje. Tento prípad navyše nie je v Číne nijak ojedinelý.