Detoxikujete organizmus? Zamyslite sa! Môže to byť nebezpečné, tvrdia vedci

  Prečistiť telo a zhodiť pár kíl?

  Pokiaľ viete, o čom hovorím, tak ste určite vyskúšali detoxikačný mýtus, na ktorý by ste ale mali rýchlo zabudnúť. Vedci tvrdia, že rôzne detoxikačné nápoje škodia organizmu a spomaľujú metabolizmus.

  Samotný organizmus sa totiž čistí vďaka obličkám a pľúcam úplne sám.

  Keď začínate mať pocit, že ste vypili veľké množstvo alkoholu alebo ste sa dlhšiu dobu stravovali tou „nezdravou” cestou, siahate po nejakej zázračnej detoxikačnej kúre. Chcete si totiž prečistiť telo, mať lepší pocit a možno zhodiť aj nejaké tie prebytočné kilá. Detoxikácie totiž sľubujú, že prečistia vaše telo od škodlivých látok. Ide však o obrovské klamstvo. Univerzita v Harwarde zdôrazňuje, že existenciu takýchto toxínov je potrebné najprv lekársky dokázať.

  „Medicína pozná iba jednu reálnu detoxikáciu, a to od alkoholu, liekov a jedov pomocou špecifických procedúr. Toxíny, ktoré sú zodpovedné za bolesť hlavy, ďalšie bolesti, tráviace problémy, únavu alebo depresiu, sa neodstránia tzv. prečisťovacou kúrou. Zlikviduje ich náš organizmus sám, je na to dokonale vyzbrojený. Obličky a pľúca postupne neutralizujú a vypudia z tela kovy a chemické látky, ktoré by nám mohli uškodiť. Džús alebo podobné očistné šťavy nám v tom nepomôžu,” uvádzajú vedci z Harwardskej univerzity.

  Pokiaľ sa rozhodnete pre detoxikačnú kúru, akurát si spomalíte metabolizmus. Človek totiž počas takejto očisty väčšinou neje a pije iba rôzne nápoje, ktoré nám majú jedlo nahradiť. Telo sa v tomto prípade dostáva do pohotovostného režimu a spomalí všetky vaše funkcie. Tým, že prijímate málo kalórií, síce chudnete, no na kolená vás väčšinou zrazia nežiaduce účinky. Človek je unavený ešte viac, je hladný, zle sa mu dýcha, bolí ho hlava a väčšinou má problémy s vyprázdňovaním.

  Podľa vedcov je efekt v závere úplne opačný, ako človek očakáva. Vo chvíli, kedy sa rozhodnete ukončiť detoxikáciu, sa vám zhodené kilá vrátia veľmi rýchlo naspäť. Vo všetkých detoxikačných kúrach totiž chýbajú proteíny a ďalšie výživné látky, obsahujú tiež málo sacharidov a sú do nich pridávané preháňadlá, ktoré vás dehydratujú. K pomyselnému víťaznému koncu si ešte aj poškodíte mikroflóru a takáto detoxikačná kúra môže vyvolať veľké zdravotné problémy.

  Je len na vás, či sa rozhodnete vyskúšať detoxikačného „zabijaka“ alebo sa zamyslíte a budete sa stravovať tak, aby ste sa nemuseli trápiť tým, či je vaše telo dostatočne čisté.