Fakty ESO zverejnilo úžasnú fotku hmloviny “mačacia labka”

ESO zverejnilo úžasnú fotku hmloviny “mačacia labka”

Obraz bol publikovaný z Európskeho južného observatória (ESO) a v neuveriteľných detailoch zachytáva NGC 6334 a NGC 6357, známych ako “Mačacia labka” a “Homár” hmloviny. Obraz je 49,511 x 39136 pixelov a je to jeden z najväčších obrazov, ktoré boli vydané ESO-m. Zoomovateľná verzia je k dispozícii.

Objekty, ktoré sa nachádzajú 5500 a 8000 svetelných rokov od Zeme v tomto poradí, boli najprv pozorované britským astronómom Johnom Herschelom v roku 1837, hoci on mohol vidieť len svetlé odtlačky. Trvalo celé desaťročia, kým sa stali jasnejšími a dostali tak svoje prezývky.

Astronomická technika sa od tej doby výrazne zlepšila, preto teraz môžeme vidieť tieto hmloviny lepšie a jasnejšie, ako kedykoľvek predtým. 256 megapixelová OmegaCAM, ktorá vyfotografovala hmloviny je zvlášť citlivá na oblasť viditeľného svetla, kde sú veľmi silné emisie vodíka.

Tieto obrie plynové mraky sú zložené prevažne z vodíka a pokrývajú žeravé mladé hviezdy, ktoré sú 10-krát ťažšie ako Slnko. Vyžarujú veľa ultrafialového žiarenia, ktoré je absorbované vodíkom a potom znova emitované ako tmavo červené svetlo.

Ak by ste chceli vidieť tisícky mladých hviezd, skrývajúcich sa vo vnútri ,,Mačacej labky”, musíte sa posunúť ešte ďalej po vlnovej dĺžke svetelného spektra. ESO už skôr využívali ich infračervené schopnosti, aby sa pozerali na NGC 6334 a odhalili druhú stranu hmloviny. ,,Labky” sú len žiara, kde sú mnohé ďalšie hviezdy, ktoré sa dajú pozorovať.

Bohužiaľ, vlnové dĺžky sa v astronómii nemôžu využívať pre každý astronomický objekt, vzhľadom k času a finančným obmedzeniam. Ale ak je to možné, náhle vidíme bohatší a oveľa zložitejší svet.

The Cat’s Paw and Lobster NebulaeHighlights from VST image of Cat’s Paw and Lobster Nebulae