Zaujímavosti Morbídne? V bývalom koncentráku v Litve sa usporadúvajú svadby a večierky

Morbídne? V bývalom koncentráku v Litve sa usporadúvajú svadby a večierky

Kopec, ktorý je dnes zarastený trávou a pôsobí romanticky, odkúpila nezisková organizácia Centrum vojenského dedičstva v roku 2009. Od tej doby miesto ožilo. Usporadúvajú sa tu svadby, koncerty, detské tábory, prednášky a konferencie.

Proti takému využívaniu miesta sa ostro vyjadrujú židovské organizácie, ako napríklad Skupina pre pripomínanie holokaustu, ktorá celú vec označila za šokujúcu a nechutnú.

Pevnosť je prístupná, spoločnosť do nej vyberá vstupné, aby sa ľudia mohli lepšie oboznámiť s históriou miesta. Na svojich webových stránkach priamo upozorňuje, že miesto je vhodné pre svadby alebo netradičné párty.

Podľa historikov tu našlo smrť 5000 Židov, čo bolo 90 percent všetkých obyvateľov pevnosti. Najviac ich bolo popravených v roku 1942. Ich hroby boli nájdené pri archeologickom prieskume v roku 2011 a sú označené značkami. Mnoho ľudí považuje preto za absolútne nechutné, že je miesto dnes považované za centrum zábavy alebo propagované, ako vhodné pre svadby. Ľahko by sa mohlo stať, že by svadobčania chodili po hroboch mŕtvych Židov, čo je naozaj morbídna predstava. Litovská vláda však na výčitky médií a verejnosti nijako nereagovala.