Muž sa len bezmocne pozeral, ako k jeho psovi beží vlk. Neuveríte, čo nasledovalo

Nick Jans je fotožurnalista aljašskej prírody a vlky pozná veľmi dobre. Počas dvadsiatich rokov, ktoré strávil v odľahlých dedinách medzi Inuitmi, ich často lovil a zabíjal. To sa ale jedného dňa zmenilo. Dnes tieto šelmy obhajuje.

Obrat nastal v roku 2003, kedy sa Jans zdržiaval so svojim labradorom na zadnej verande svojho domu v Juneau na Aljaške. Zrazu sa objavil vlk a zvedavý, hravý pes mu bežal v ústrety. Jans sa len bezmocne prizeral, obávajúc sa toho najhoršieho, avšak k jeho prekvapeniu sa stalo niečo neuveriteľné – vlk a pes sa začali spolu hrať. Akonáhle muž prekonal počiatočný šok, schmatol fotoaparát a spravil tieto úžasné fotografie.

31870

Vlk sa potom zdržiaval v blízkosti ich domu a Jans venoval veľa svojho času, aby túto neobvyklú skúsenosť zdokumentoval. Vlkovi dal dokonca meno – Romeo.

Romeo sa stal stálym návštevníkom ich mestečka a s miestnymi psami vyvádzal v susednom parku. Aj keď obyvatelia to spočiatku pozorovali s nedôverou, čoskoro zistili, že sa nie je čoho báť. Vlk sa chcel proste len so psami hrať.

31871

“Nie že by sme nemali vlky v okolí Juneau. To viete, že máme. Ale tí prichádzajú a odchádzajú. Tento vlk ale pobehoval okolo vás ako pes. Viete, mám dvadsaťročné skúsenosti s divokými vlkmi v Brooksovej pohorí. Len tak sa s nimi nestretnete. Ale tento chlapík nemal z ľudí strach. A nebol chorý, ani to nebol blázon. Zjavne prišiel z nejakého dôvodu. A tým dôvodom boli naši psi. Chcel byť s nimi v kontakte, “vysvetľoval fotograf. Pochopil to nielen on a iní ľudia, ale aj psi a bol si toho vedomý aj sám Romeo. Tí všetci sa snažili spolu harmonicky vychádzať. A skutočne sa im to podarilo. Za tú dobu sa vlk hocičomu priučil od psov.

31872-2

“Vlk prinášal hračky, ktoré schoval,” líčil Jans. “Raz to bol polystyrénový plavák. Romeo ho zdvihol a priniesol môjmu priateľovi Harrymu, aby to hodil. Jasne porozumel určitému druhu správania, ktoré videl u psov.”

31869

Romeo sa zdržiaval na okraji mestečka celých šesť rokov. Po celý ten čas žil v mieri ako s ľuďmi, tak aj so svojimi psími kamošmi, než ho jedného dňa zastrelili cudzí pytliaci. Miestni obyvatelia potom vlkovi vzdali hold a na jeho počesť mu udelili zvláštnu medailu. Nick Jans celý príbeh tohto nezvyčajného priateľstva zdokumentoval v knihe nazvanej Vlk menom Romeo.