Nič ako Betlehemská hviezda neexistovalo. Vedci prišli s novou teóriou

Kto by nepoznal Betlehemskú hviezdu? Čo keď o nej ale celé roky máme mylné predstavy?

Pôvod Betlehemskej hviezdy nedáva astronómom spať už niekoľko rokov. Najnovší výskum vrhá na problematiku opäť nové svetlo.

Ako popisuje Matúšovo evanjelium, trojici mudrcov z Východu sa ukázala jasná hviezda, ktorá im zvestovala narodenie nového židovského kráľa. Traja králi sa vďaka nej dostali do Betlehéma, kde novorodencovi odovzdali dary. Betlehemská hviezda tak patrí k neodmysliteľným symbolom Vianoc.

V našej kultúre býva Betlehemská hviezda znázorňovaná predovšetkým ako kométa. Jej pôvod však vôbec nie je tak zrejmý a stáročia sa o ňom vedú dohady. Okrem teórie s kométou sa diskutuje aj o osobitnej konjukcie planét a vzplanutia novy či supernovy. Teológovia potom považujú jasné svetlo jednoducho za zázrak.

“Betlehemskou hviezdou sa astronómovia, historici a teológovia zaoberajú už desiatky rokov. Kde a kedy sa objavila? Ako vyzerala? Ktorá z tej miliardy hviezd na oblohe toho dňa tak jasne žiarila? Vysvetlenie sa teraz pokúšame nájsť pomocou modernej astrofyziky,” hovorí Grant Mathews z fakulty fyziky na univerzite Notre Dame v americkej Indiane.

Výskumom Betlehemské hviezdy sa zaoberá už viac ako desať rokov a teraz je presvedčený, že už konečne našiel riešenie. Podľa jeho poznatkov sa skutočne nešlo o jednu hviezdu, ale o vzácne postavenie Slnka, Jupitera, Mesiaca a Saturnu v súhvezdí Barana.

3af78e2500000578-0-image-a-12-1480704969113

Jupiter a Mesiac je symbolom pre narodenie vládcu s výnimočným osudom, Saturn potom znamená zrod nového života všeobecne. To by aj vysvetľovalo, prečo si Traja králi vyložili nebeský úkaz ako zrodenie spasiteľa.

Toto zoradenie vesmírnych telies je navyše natoľko ojedinelé, že ho ľudstvo neuvidí ešte ďalších 16 tisíc rokov. Ďalšie podobné potom nie je v astronomickej prognóze ani na ďalších 500 tisíc rokov.