Plače bez príčiny? Možno sa narodilo so “šikmým krkom”

Máte doma “neurotické bábätko”, ktoré neustále plače a plače, zle spí, zle papá a vy si lámete hlavu, čo toho malého drobčeka trápi, keď všetci hovoria, že je zdravý? A počuli ste už o tzv. šikmom krku?

Nič mu nie je. Naozaj?

Možno to poznáte; všetci vrátane pediatra tvrdia, že vášmu bábätku nič nie je a je úplne zdravé, vy však máte pocit akoby ten jeho nekonečný plač a podráždenosť mali nejaký skrytý dôvod. Jednoducho ho niečo trápi! Áno, môžete mať skutočne pravdu – materská intuícia je úžasná vec.

V niektorých prípadoch stoja v pozadí silnej nespokojnosti, podráždenosti, nespavosti a dokonca aj nechutenstva bez zjavnej príčiny tzv. Syndróm šikmého krku. Dôsledky syndrómu dieťatko vníma ako bolesť v oblasti šije a krku – niet sa teda čo čudovať, že je stále nespokojné!

V prípade, že bábätko nemá žiadne vrodené postihnutie alebo ochorenie, ktoré by šikmý krk spôsobili, vedzte, že drobný krčok si možno poškodiť aj počas fyziologického pôrodu! Pri mnohokrát “krkolomnom” prechode pôrodnými cestami môže dôjsť k natiahnutiu alebo dokonca aj natrhnutiu, svalov na krku!

7Y-gt8u5SuiCnqXsiXOHRA-Dieta-plac-dojca-dreamstime

9 príznakov, ktorými sa môže “šikmý krk” prejaviť v správaní bábätka

(Ide o príznaky, ktoré si môže všimnúť aj laik, pochopiteľne ale existuje rad ďalších indikátorov, ktoré dobre diagnostikuje výlučne odborné vyšetrenie.)

  • Plače veľmi často a tzv. bez dôvodu a vyžaduje neustále upokojovanie
  • Zle zaspáva aj spí. Veľmi často sa k spánku doslova preplače a zaspáva vyčerpaním
  • V novorodeneckom veku hojne slintá
  • Dieťatko drží hlavičku v jednej strane a akoby v záklone.
  • Hlavička býva zľahnutá, dieťatko môže mať dokonca aj lysinku
  • Neľúbosť a nespokojnosť sa môže napodiv prejavovať tiež pri nosení, zvlášť spojenom s natriasaním (to bolesti pochopiteľne zhoršuje)
  • Zle papá a niekedy aj plače pri dojčení alebo kŕmení (prehltnutie vyžaduje malý pohyb hlavičkou a krčkom, bolesť šije príjem potravy pochopiteľne komplikuje)
  • Môže mať nepatrne menšiu tváričku na jednej strane tváre
  • Nezriedka ho trápia plynatosť, bolesti bruška a grckanie, čo je zapríčinené fyziologicky – zlá poloha krku má vplyv na postavenie panvy aj na brušné svaly. Tie sú slabšie a nevyvíjajú optimálny vnútrobrušný tlak potrebný pre bezproblémové trávenie
  • Trpí chronickou únavou a celkovo zle prospieva – a nie je sa čomu diviť! Stále ho niečo bolí, zle sa mu spí, zle je. Ostatne to pozná každý, koho dlhodobo bolela krčná chrbtica.

download

Ako sa problém rieši?