Nezaradené POZOR! Prichádza nový systém úsekového merania

POZOR! Prichádza nový systém úsekového merania

 

Meranie rýchlosti je jednou z hlavných úloh policajtov a s tým sa jednoducho musíme zmieriť, nakoľko niektoré úseky si bez nich už ani nevieme predstaviť. No každým rokom akoby cestných kontrol len pribúdalo. Najnovším strašiakom všetkých šoférov je úsekové meranie. Toto zdokonalené meranie však už nebude možné obísť znížením rýchlosti pred radarom!

Je jednoducho zrejmé, že sa policajti najčastejšie objavujú na úsekoch, kde nejde o bezpečnosť na cestách, ale tam, kde je veľká pravdepodobnosť, že sa im podarí namerať čo najviac vodičov. Čím viac nameraných vodičov, tým viac vybraných pokút. Kontroly na „obľúbených“ úsekoch sú však z hľadiska bezpečnosti kontraproduktívne. Neustále sledovanie tachometra, ktoré sa vyžaduje, môže viesť k zbytočným kolíziám a dopravným nehodám.

Maximálne povolené rýchlosti slúžia na to, aby bola na cestách zabezpečená najväčšia bezpečnosť.  Nie vždy však sledovanie rýchlosti znamená bezpečnejšiu jazdu. Stále sledovanie rýchlosti na tachometri, ktoré policajti zvyknú vyžadovať a nabádať k nemu, nie je vôbec bezpečné. Dôkazom je množstvo zbytočných havárií na inak bezpečných úsekoch so zvýšenou premávkou áut, kde policajti často hliadkujú.

Asi každý vodič hľadá spôsoby, ako sa vyhnúť hroziacej pokute za prekročenie rýchlostného limitu. Už niekoľko rokov sú na trhu zariadenia, ktoré pomáhajú vodičom vyhnúť sa pokutám za rýchlosť, na ktoré slúžia tzv. antiradary, ktoré oznamujú, že sa v danom úseku meria rýchlosť. Používajú sa aj laserové rušičky, ktoré znemožňujú nameranie vozidla. Ani s antiradarom si však nemôže byť vodič istý, že ho nenamerali, merače POLCAM nevysielajú žiadne vlny, laserovú stopu, policajti jednoducho dokážu zhotoviť videozáznam, zachytávajúci vodičov priestupok. Na meranie rýchlosti sa používajú aj mikrovlnné merače rýchlosti, laserové zameriavače, mobilné úsekové meranie a stacionárne úsekové meranie. Okrem týchto spôsobov na naše cesty mieri ďalší systém merania!