Fakty Táto bytosť starovekého mora je tak mätúca, že sa vedci nevedia prestať...

Táto bytosť starovekého mora je tak mätúca, že sa vedci nevedia prestať hádať!

Ale teraz vstúpili do boja ďalší vedci a hovoria, že tento záver je jednoducho zlý – neexistuje žiadny spôsob, ako táto vec môže byť ryba, čo znamená, že nemáme ani potuchy, čo to vlastne je.

Získalo prezývku Tully monštrum a toto zviera pravdepodobne patrí do starobylého rodu Tullimonstrum, ktorý obýval plytké pobrežné vody v bahnitých ústiach riek vo východnej časti USA pred asi 300 miliónmi rokov.

Iba jeden druh, T. gregarium je známy a jeho fosílie boli nájdené iba vo fosílnych ložiskách Mazon Creek v štáte Illinois.

Jedno je isté, boli hojne zastúpené v regióne – stovky fosílií skončilo vo Field Museum v Chicagu, hneď po počiatočnom objave druhu v roku 1950.

Ako môžete vidieť v nižšie uvedenej rekonštrukcii, Tully monštrum malo plutvy ako sépia, oči na stopkách ako krab a trochu zastrašujúcu čeľusť:

1-cudo

Táto zmes častí tela viedla vedcov, aby ho prirovnali ku sčasti mäkkýšom a článkonožcom, a nedávno aj ku stavovcom.

Toto zviera sa nehodí na ľahkú klasifikáciu, pretože je tak zvláštne, hovorí Lauren Sallan z University of Pennsylvania, jedna z tímu, ku svojej poslednej analýze.

Má to oči, ktoré sú na stopkách, kliešte na konci dlhého proboscis a je uňho dokonca nezhoda aj nad spôsobom, akým pláva. Ale posledná vec, ktorou Tully monštrum môže byť, je ryba.

Prvýkrát ho objavil v roku 1955 amatérsky fosílny zberateľ Francis Tully, čím tvor vyrazil na desiatky rokov trvajúce vyšetrovanie, čo tento bizarný konglomerát funkcií v skutočnosti predstavuje.

,,Hneď som vedel, že som nikdy nič také nevidel.” povedal Tully niekoľko rokov po objave a dodal, že aj po konzultácii s niekoľkými odborníkmi v tejto veci, mu nemohli priradiť akúkoľvek z hlavných skupín živočíchov – celkom komplikovaná záležitosť.

Výskumníci predpokladali, že to bol nejaký druh mäkkýšov alebo homára – ako členovec. Zatiaľ čo toto vysvetlenie vydržalo na nejakú dobu, dve štúdie publikované v marci 2016 sa líšia.

Tím z Yale University, vedený palaeobiologičkou Victoria McCoy, tvrdil, že svetlá linka naprieč celým telom zvieraťa je notochord – kostrová tyč, ktorá tvorí základ chrbtice stavovcov.

Tully_Monster_Thumb-300x84-1

Ako vlani Ed Yong vysvetlil pre The Atlantic, notochord je kľúčovým prvkom chordátov – obrovskej skupiny stavovcov, ktorá zahŕňa ryby, obojživelníky, plazy, vtáky a cicavce.

Tím tiež našiel dôkaz žiabrových sáčkov v niektorých z 1200 analyzovaných vzoriek, čím im pripadajú viac ako ryby, než navrhovali predchádzajúce štúdie.

Hovorili, že tento rys si pravdepodobne nevšimli iní výskumníci, pretože z nejakého dôvodu mali títo tvorovia tendenciu zomrieť v pozícii, ktorá zakrývala ich žiabre, než sa premenili na kameň, hovorí Yong.

Druhá štúdia vedená výskumníkmi z University of Leicester vo Veľkej Británii tiež dospela k záveru, že Tully netvor bol stavovec, po scane elektrónovým mikroskopom (SEM), obrazy jeho očí odhalili štruktúru nazvanú melanozómy.

Tím tvrdil, že to znamená komplexné oči a o to pravdepodobnejšie je, že sa jednalo o stavovca.

Ale teraz Sallan a jej kolegovia hovoria, že na celý výskum sa pozeralo zle.

,,Je dôležité začleniť všetky časti dôkazov pri zvažovaní záhadnej fosílie: anatomické aj komparatívne,” povedal jeden z tímu, Sam Gilesa, z University of Oxford vo Veľkej Británii, v tlačovej správe.

lead_960-300x200

Použitie tejto normy k Tully monštru silne argumentuje proti identite stavovca.

Výskumníci tvrdia, že závery Yale tímu sú založené na nepochopení toho, ako sa tvory menia na fosílie na dne oceánu – môžete zvyčajne vidieť uchované mäkké tkanivá a nie vnútornú konštrukciu ako notochord.

“V morských skalách stačí vidieť mäkké tkanivá, nevidíte zachovalé veľké vnútorné štruktúry,” hovorí Sallan.

Tím tiež tvrdí, že mať melanozómy vo svojich očiach (štruktúry, ktoré vyrábajú a skladujú melanín) ešte nie je dostatočný dôkaz nazvať Tully monštrum stavovec, pretože mnoho bezstavovcov malo vyvinuté mimoriadne komplexné oči.

Keď skúmali tieto skamenené oči pre seba, došli k záveru, že sú pohárovité – pomerne jednoduchá konštrukcia bez objektívu.

“Oči sa vyvinuli mnohokrát. Nie je to príliš veľký skok, aby malo vyvinuté oko, ktoré sa podobá stavovcom,” hovorí Sallan.

Takže problém je, že keď to má pohárovité oči, potom to nemôže byť zo stavovcov, pretože všetky stavovce majú buď zložitejšie oči, alebo o ne sekundárne prišli. Ale veľa iných druhov majú pohárovité oči, ako sú primitívne chordáty, mäkkýše a niektoré druhy červov.

ct-met-0317-tully-monster-graphic-300x214

Tentoraz vedci prinášajú viac otázok ako odpovedí, pretože zatiaľ čo oni sú si istí, že Tully monštrum nie je stavovec, nie sú pripravení povedať, čo by to mohlo byť namiesto toho.

A aj keď by sme mali mať na pamäti, že táto štúdia je interpretáciou jedného tímu proti druhému, je dôležité, že dôkazy vo vede majú byť definitívne, než začneme robiť akékoľvek závery.

“Mať tento druh poznatkov a nevyjasnených skutočností ovplyvňuje naše chápanie evolúcie stavovcov a ich rozmanitosti v tomto danom okamihu,” hovorí Sallan.

To najťažšie je prísť na to, ako sa veci menia v reakcii na ekosystém. A aj keď samozrejme existujú odľahlé hodnoty vo fosílnom záznamu. Existuje veľa čudných vecí, a to je skvelé. Ak na vás budú kladené mimoriadne otázky, budete potrebovať mimoriadne dôkazy.

Štúdia bola publikovaná v Paleontology.