Inšpirácia Toto chcete! Muž si postavil v byte morské akvárium, môže v ňom...

Toto chcete! Muž si postavil v byte morské akvárium, môže v ňom aj plávať!

Izraelský nadšenec do morského potápania, Eli Fruchter, sa rozhodol, že si kus mora vybuduje rovno u seba doma. Vo svojom dome v Haife si postavil morské koralové akvárium, ktoré je tak veľké, že sa v ňom pokojne môže potápať.

Eli Fruchter miloval akváriá od malička. Keď mal šesť rokov, síce býval v izbe veľkej 2 x 2 metre, ale napriek tomu v ňom mal priestor pre akvárium. Neskôr si urobil v byte akvárium s objemom 12 000 litrov vody. Bohužiaľ, po nejakej dobe sklo prasklo a akvárium pokrylo celý byt. Ani to Fruchtera neodradilo. Všetko hodil za hlavu, začal znova a výsledok je famózny. Takéto akvárium by chcel mať určite doma každý.

Jeho súčasná vodná nádrž obsahuje 30 000 litrov vody. Je domovom pre 150 tropických rýb 30 rôznych druhov. Nádrž v podstate simuluje prirodzený morský korálový biotop. Vďaka veľkosti akvária mnohé ryby dorastajú do takej veľkosti, akú majú len vo voľnej prírode.

No starosť o akvárium je samozrejme mimoriadne náročná. Fruchter má špeciálny golfový vozík, ktorým jazdí denne na pláž, aby nabral aspoň 1000 litrov vody. Za akváriom sú tiež mimoriadne výkonné pumpy, ktoré neustále preháňajú vodu a tiež ju filtrujú. Koraly totiž potrebujú veľmi čistú vodu, filtrácia a čistenie sú preto nevyhnutné. Starosť o akvárium je práca takmer na plný úväzok, ale Fruchter je šťastný, že má more doslova doma.

32794

32795

32796-1

32797