Fakty V New Yorku objavili vôbec prvú fosíliu trilobita s vajcami

V New Yorku objavili vôbec prvú fosíliu trilobita s vajcami

Z rozsiahleho zoznamu fosílií sú nám trilobity dobre známe. V dôsledku ich veľkej rozmanitosti a tvrdého exoskeletu bolo vyše 17 000 druhov skamenelín Článkonožcov objavených a popísaných. Napriek tomu ich reprodukcia ostáva stále trocha záhadou. Teraz však vedci objavili párik trilobitov, medzi ktorými sa nachádzali vajíčka.

Fosília Triarthrus eatoni, objavená v geologickej formácii Whetstone Gulf v New Yorku je považovaná za najmenej 450 miliónov rokov starú, konzervovanú minerálnym pyritom (ľudovo označovaným aj ako mačacie zlato). Nie je to prvýkrát, čo sa našli skameneliny vajíčok zvierat, ale význam tejto fosílie spočíva  v tom, že sa trilobity o tie vajíčka podľa všetkého starali.

Tieto objekty merajú okolo 200 µm (mikrometrov), čo značí, že to nemohli byť baktérie, pretože sú na to príliš veľké, zatiaľ čo ich umiestnenie v hornej časti organizmu trilobitu takmer vylučuje, že by to mohli byť fekálie. Jediná logická odpoveď teda je, že sú to skutočné vajíčka.titulka-735x400

1-2Umiestnenie vajec na hlave trilobita sa môže zdať zvláštne, čo u Článkonožcov nie je jediná zvláštna vec. Aj dnes platí napr. pri čeľadi Hrotnáčovité, ktoré zostali nezmenené stovky miliónov rokov, že si svoje vajíčka uchovávajú v špecializovaných vačkoch umiestnených na hlave, ktoré pred uvoľnením vajíčok hromadne treli, čím sa vedci prikláňajú k tejto alternatíve, keďže už boli objavené trilobity s vyduteninami na hlave naznačujúcimi, že išlo o vačky tesne pred trením.

Vedci analyzovali tento najnovší objav a výsledky publikovali v odbornom časopise Geology, kedy s použitím CT snímku zachytávajúceho trilobita a jeho vajíčka zisťovali, či boli štruktúry skutočne oddelené od hlavy. A boli.

O počiatočných fázach trilobitov je známe veľmi málo, aj keď dôkazy naznačujú, že ich rast súvisel so zvliekaním exoskeletu. Zakaždým to dosahovali zväčšením svojho tela o nový segment. Veľkosť vajec je oveľa menšia ako ich už skôr známy rast. Ranné štádiá majú tvrdé panciere, ktoré čerstvo vyliahnuté trilobity nemajú, ale vyvíjajú sa im tesne po vyliahnutí z vajca.