Fakty Vedci ani neveria, že našli dávno “stratený” kontinent!

Vedci ani neveria, že našli dávno “stratený” kontinent!

Pred touto udalosťou, iný kontinent, ktorý sa zasekol medzi Indiou a Madagaskarom, záhadne zmizol. Teraz, vďaka tvrdej práci na University of New South Wales, boli nájdené jeho zvyšky – a napodiv, nepremiestnili sa príliš ďaleko.

Poďme sa vrátiť 85 miliónov rokov späť a navštíviť ostrov Maurícius. Vtedy táto časť sveta nepredstavovala ostrov, ale malý kontinent pomenovaný Mauritia, ktorý bol štvrtinou veľkosti Madagaskaru.

Vtedy tento mikro-kontinent uviazol medzi Indiou a Madagaskarom, pričom tieto dve zemské masy boli oveľa bližšie k sebe, než sú teraz. Potom sa tieto dva masy začali od seba vzďaľovať.

Mauritia, prilepená na rovnakej podkladovej doske ako India a Madagaskar, bola roztrhaná na kusy touto kontinentálnou segregáciou, prinútená dostať sa do mora a nikdy sa nevrátiť.

Dnešný Maurícius vlastne nie je súčasťou pôvodného mikro-kontinentu. Časť Maskarénskych ostrovov, vytvorených asi pred 10 až 7 000 000 rokov ako sopky, poháňaný fundamentálnou prehriatou dymovou clonou plášťa z materiálu známeho ako “hotspot”.

Akonáhle bolo dostatok magmy generovanej vo vnútri kôry týmto ,,hotspot”-om, táto sopka (teraz už zaniknutá) prerazila cez trosky ruín Mauritia a tvorí Maurícius.